Kettős talp
Borospohár igen stabil talprésze. Peremét visszahajtották. így itt az üvegréteg dupla olyan vastagságú lett, mint a tárgy fala.
Tovább olvasom »Köldök
Szabálytalan, körszerű nyom, amelyet az üvegfúváskor vagy formázáskor használt vaspálca hagy a munkadarab alján, amikor leválasztják róla.
Tovább olvasom »Karneválüveg
Irizáló felületű, viszonylag olcsó préselt üveg, mely lila, vörös, kék-zöld ás narancs színben készült. A kb. 1895 és 1940 között készült korai példányokat amerikai vásárokon és karneválokon díjként osztogatták. Ma is készülnek ilyen tárgyak.
Tovább olvasom »Üveg
Üvegből, több mint 5000 éve készülnek rendkívül változatos formájú és stílusú dísztárgyak és használati eszközök, különösen a 18. század óta. Jóllehet, természetüknél fogva törékenyek, üveg tárgyak már az ókori Róma idejéből is maradtak ránk. A kerámiagyűjtőkhöz hasonlóan az üveg szerelmesei is a bőség zavarával küszködnek. Jellemző üvegfajták a nátronüveg - legszebb változata a cristallo, a káli, illetve a kristályüvegként is ismert ólomüveg. A gyártási eljárások skálája a kezdetleges magraformálástól a kifinomult, gépesített műveletekig (pl. préselés) terjed.
Tovább olvasom »Könnycsepp
Légbuborék vagy zárvány, főleg s talpas poharak szárában figyelhető meg. Formájáról kapta s nevét.
Tovább olvasom »Opalinüveg
Áttetsző fehér opalizáló üveg, mely csonthamu hozzáadásával készül. Fém-oxidokkal színezik.
Tovább olvasom »Pókhálósodás
Az alapanyag hibás összetételéből adódó vonalak, repedések az üvegtárgy felületén. Főleg az alkáliák túlsúlya okozza, ami a tárgy széteséséhez, elporladásához is vezethet.
Tovább olvasom »Tejüveg
Átlátszatlan, opakfehér üveget jelent, melyet a 14. század közepétől Velencében készítettek. Színezéséhez csonthamut vagy ón-oxidot, olykor antimont vagy cinket adagoltak a masszába.
Tovább olvasom »