Karcolás
Nyers, mázas kerámiatárgyak felületén alkalmazott díszítő eljárás. Név, felirat, dátum rögzítésére is alkalmas
Tovább olvasom »Kulcslyukpajzs
Díszes fémlap, általában rézlemez, mely védi és ékesíti is a bútorokon a kulcslyukat. Néha felhajtható takarólemezzel vagy fedéllel készül.
Tovább olvasom »Lakk
Keleten használt bevonat. Bútorok ás dísztárgyak dekorálására használták. A "lakkfa" nedvéből készült, feltűnően fényes felületet eredményezett. Európában a 17. században lett divatos és "japánozás" néven utánozták. Az ilyen tárgyakat gyakran gyöngyház, korall vagy fémberakással gazdagították, díszítették.
Tovább olvasom »Patera
Kör vagy ovális alakú motívum, melyet akantusz levele vagy kannelúra díszít. A klasszicizmus korában kedvelték.
Tovább olvasom »Hochschnitt vagy relief-gravirozás
Német kifejezés - magas vágás - domborműves üvegmetszési technika. A minta üveg falát mélyen beköszörülik, így az erősen kidomborodik a felületen. A 17. század végén, főleg Cseh és Németországban alkalmazott díszítési eljárás.
Tovább olvasom »Gillosálás
A 16. század óta főleg ezüst díszítésére használt, mechanikus felületalakítás. Sűrűn bevésett, egymást gyakran metsző, szabályos, kör, hullám vagy nyolcas alakzatokból áll. Különösen kedvelt a klasszicizmus idején.
Tovább olvasom »Szalagdísz
Szegélyt képező keskeny intarziacsíkok. Az egyenes szalagot szálmentében, a keresztszalagot derékszögben, a toll- vagy halszálka-szalag esetében a szálirányt - 45 fokos szögben - átlósan metszik. Gyakran két, ellentétes irányban futó tollszalag-sort helyeznek el egymással szembe. Asztallapokon, fiókok előlapján furnérbetétként alkalmazzák.
Tovább olvasom »Savmaratás
Díszítési technika, melynek során különböző savakkal maratják a mintát a fém- vagy üvegtárgy felületére. Üvegtárgyaknát az eljárás során a tárgy felületét hidrogén-fluoriddal maratják, így rajzolódik ki rajta a kívánt minta.
Tovább olvasom »